Obsługa prawna Polaków po brexicie

Szanowni Państwo,
a więc, po niedawnych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, brexit staje się faktem: odbędzie się on 31 stycznia 2020 r. Okres przejściowy potrwa do 31 grudnia 2020 r., co oznacza, że z tą datą ten kraj przestanie być członkiem jednolitego rynku i unii celnej*.
Według doniesień medialnych jedynie 38 proc. Polaków na Wyspach wystąpiło dotąd o prawo do pobytu po brexicie, co pozwala wnioskować, że większość z Państwa myśli o powrocie do Polski**.
Oczywiście najlepiej przygotować się, racjonalnie i powoli, do tegoż powrotu. Życie wiele lat w innej kulturze (odmiennej nie tylko co do języka, ale też zwyczajów oraz przede wszystkim systemu prawnego) powoduje, że możecie mieć Państwo uzasadnione obawy, jak np. będziecie załatwiać swoje sprawy w urzędach, w szkołach Waszych dzieci czy np. z sąsiadami, gdy budujecie w Polsce dom ze środków zarobionych w UK (np. przysłowiowe „spory o miedzę”).
A może prowadzicie już Państwo lub przymierzacie się do prowadzenia postępowań urzędowych (np. w sprawie budowy domu) czy sądowych (np. dotyczących spadku po Waszych rodzicach), ale ciągle żyjecie i pracujecie w UK i trudno Wam często przyjeżdżać do Polski?
I last but not least, może zostajecie w UK, ale chcecie zabezpieczyć Wasze interesy, np. w kwestiach spadkowych, zwłaszcza gdy posiadacie majątek zarówno w UK jak i w rodzimym kraju?
W tych i wielu innych sprawach warto poradzić się prawnika ante factum – czyli zanim coś się stanie, zwłaszcza coś niekorzystnego. Poza tym, proszę pamiętać, że są w Polsce przepisy, które zobowiązują do ustanowienia pełnomocnika do doręczeń, jeśli nie mają Państwo w Polsce miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu (np. mówi tak art. 40 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego).
radca prawny Magdalena Małecka
Jeśli ten artykuł był dla Ciebie interesujący lub dostarczył Ci inspiracji do działania w Twojej sprawie – powiedz to nam, a gdy potrzebujesz, chętnie poprowadzimy Twoją sprawę!
Zastrzeżenie: artykuły na blogu są generalnym poglądem na przepisy i praktykę stosowania prawa w Polsce i nie mogą być traktowane jako porada prawna w Twojej indywidualnej sprawie.
#brexit, umowy, spory sądowe, spadki
* J. Bielecki, Ekspresowe odcumowanie od Unii, Rzeczpospolita z 16.12.2019 r.
** J. Bielecki, Większość Polaków myśli o powrocie do kraju po brexicie, Rzeczpospolita z 03.11.2019 r.