Sąd Najwyższy wydał kolejną korzystną dla poszkodowanych opinię dotyczącą dochodzenia zwrotu wydatków przedsądowych

W uchwale z 2 września 2019 r. (o sygnaturze III CZP 99/18)[1] Sąd Najwyższy odpowiadał m.in. na pytanie, czy koszt prywatnej ekspertyzy rzeczoznawcy poniesiony przez poszkodowanego w celu ustalenia wysokości szkody bądź odpowiedzialności ubezpieczyciela w toku postępowania likwidacyjnego (przedsądowego) podlega kompensacie w ramach odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sąd orzekł, że owszem: poszkodowanemu przysługuje od ubezpieczyciela zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.

Trzeba wyjaśnić, że nie jest to nowy problem prawny. Sąd Najwyższy wielokrotnie bowiem wypowiadał się na ten temat. Jednakże, jak podkreśliła inicjator omawianej uchwały, czyli Rzecznik Finansowy, wciąż były rozbieżności w orzecznictwie. 

Co to oznacza dla Ciebie jako poszkodowanego w wypadku? Otóż, niezależnie od tego, jaką szkodę poniesiesz (szkodę osobową, np. będziesz ranny i długo hospitalizowany czy majątkową, np. Twoje auto będzie wymagać naprawy), możesz - przed wystąpieniem do ubezpieczyciela o zapłatę - sprawdzić u profesjonalisty, jaki jest rozmiar Twojej szkody. To pomoże Ci prawidłowo sformułować swoje żądania, w tym przede wszystkim finansowe. 

Kto może pomóc w określeniu i sformułowaniu szkody? Może to być np.:

-lekarz (który określi stan Twojego zdrowia po wypadku)

-rzeczoznawca samochodowy (który np. wyliczy, ile Twoje auto straciło na wypadku swojej wartości rynkowej - tzw. "auto bite")

-i oczywiście radca prawny, który fachowo będzie reprezentował Cię w postępowaniu likwidacyjnym przed ubezpieczycielem. O tym, że wydatki na prawnika powinny być zwrócone poszkodowanemu SN wprost wskazał w swej starszej uchwale: z 13 marca 2012 r., III CZP 75/11.

A więc Szanowni Państwo - piłka w grze - po Waszej stronie:)

radca prawny Magdalena Małecka

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie interesujący lub dostarczył Ci inspiracji do działania w Twojej sprawie – powiedz to nam, a gdy potrzebujesz, chętnie poprowadzimy Twoją sprawę!

Zastrzeżenie: artykuły na blogu są generalnym poglądem na przepisy i praktykę stosowania prawa w Polsce i nie mogą być traktowane jako porada prawna w Twojej indywidualnej sprawie.

#spory sądowe, odszkodowania



[1] Wyrok jest dostępny tu: http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/ii...