Nowy obowiązek dla spółek: Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – jeśli masz już spółkę, masz czas do 13 marca 2020 r. Nowe spółki mają zgłosić dane w ciągu 7 dni od rejestracji w KRS

Ten wpis dotyczy informacji o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), o którym przepisy wchodzą w życie dzisiaj.
CRBR jest to instrument do zapewnienia większej transparentności spółek i przeciwdziałania praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu. Ma to się stać poprzez obowiązkowe ujawnienie m.in. danych osób fizycznych, które posiadają więcej niż 25% udziałów lub akcji w spółce.
Warto znać kilka podstawowych informacji:
Kto to jest beneficjent rzeczywisty w spółce? Definicja, dość skomplikowana, podana jest w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Na kim ciążą nowe obowiązki? Do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są obowiązane:
1) spółki jawne;
2) spółki komandytowe;
3) spółki komandytowo-akcyjne;
4) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
5) spółki akcyjne (ale nie wszystkie).
Jakie dane beneficjenta trzeba będzie ujawnić? Są to następujące informacje:
a) imię i nazwisko,
b) obywatelstwo,
c) państwo zamieszkania,
d) numer PESEL albo datę urodzenia - w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL,
e) informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu.
Opłaty: od zgłoszenia nie są - na szczęście - pobierane żadne opłaty
Forma: należy pamiętać, że dozwolona jest jedynie elektroniczna forma (kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP)
Dostęp do rejestru: rejestr będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych! Każdy, bez żadnych opłat, elektronicznie może sprawdzić dane na portalu: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/wyszukaj
Czy są sankcje za brak zgłoszeń? Tak, grożą wysokie kary finansowe za niedopełnienie obowiązku.
radca prawny Magdalena Małecka
Jeśli ten artykuł był dla Ciebie interesujący lub dostarczył Ci inspiracji do działania w Twojej sprawie – powiedz to nam, a gdy potrzebujesz, chętnie poprowadzimy Twoją sprawę!
Zastrzeżenie: artykuły na blogu są generalnym poglądem na przepisy i praktykę stosowania prawa w Polsce i nie mogą być traktowane jako porada prawna w Twojej indywidualnej sprawie.
#prawo przedsiębiorców, Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych